ŠKODA Storyboard společně s designéry ŠKODA Design připravil seriál Ikony v novém kabátě. Designéři v něm představují moderní interpretace legendárních vozů automobilky.

Jako první ani nemůže přijít jiný vůz než VOITURETTE A, první z řady automobilů značek LAURIN & KLEMENT a ŠKODA. Jeho futuristické interpretace se ujala Jü-chan Čangová.

LAURIN & KLEMENT VOITURETTE A

Když Jü-chan ve ŠKODA Muzeu usedá za volant vystaveného exponátu historického vozu VOITURETTE A, úplně se jí rozzáří oči: „To auto je úžasné, tak jednoduché a přitom má spoustu nádherných až uměleckých detailů. A ta pohovka je přesně tak pohodlná, jak jsem si představovala,“ rozplývá se Jü-chan Čangová nad historickým vozem.

VOITURETTE, jejíž skici Jü-chan vytvořila, má s historickým vozem hodně společného. A zároveň se od něj ohromně liší. „Chtěla jsem zachovat původního ducha vozu. Ten má totiž velmi charakteristický tvar s výraznou kapotou, vysokou pozici sezení na jakémsi gauči a minimalistické uspořádání pracoviště řidiče,“ popisuje Jü-chan základní inspiraci. Vize VOITURETTE se v jejím pojetí sice trochu přikrčila, protáhla do délky, ale jinak zůstává až překvapivě věrná originálu. I když barvu změnila z červené na modrou. „Je to barva budoucnosti a symbol trvalé udržitelnosti,“ vysvětluje změnu Jü-chan. Zachovány ale zůstávají různé zlaté detaily, které designérka obdivuje na historickém vozu.

Kočár do Prahy

Vize mladé čínské designérky je jakýmsi moderním dvoumístným kočárem. Podle Jü-chan by měla novodobá VOITURETTE sloužit velmi specifickému účelu: má jít o vůz, který bude autonomně vozit turisty například po Praze. „Chtěla jsem propojit historii automobilky ŠKODA a nádherné Prahy. Auto vám za jízdy na velkém displeji ukáže popis památek, ale také může představit historii automobilky,“ popisuje Jü-chan základní myšlenku.

Kvůli autonomnímu řízení bez jakýchkoli ovládacích prvků je podle ní její vize i dnes hudbou spíše vzdálenější budoucnosti. Futuristická je i představa, kdy jsou maska chladiče i ráfky kol tvořeny LED displeji. „Měl by to být způsob, jak s vámi bude auto komunikovat, jak vás přivítá. Celý vůz by měl působit přívětivým dojmem, i proto dostal jemné a zaoblené tvary,“ popisuje designérka důležitou vlastnost.

Tužka a pauzák, pak počítač

Nápad přetvořit model VOITURETTE A právě v takovéto neobvyklé vozidlo se v hlavě Jü-chan zrodil poměrně rychle. Ale dostat myšlenku do podoby skici si vyžádalo asi 20 hodin práce. „Začala jsem tužkou na pauzovací papír, jako první jsem pracovala na exteriéru. Základní skicu jsem naskenovala do počítače a pokračovala tam,“ popisuje Jü-chan svou práci s tím, že úvodní náčrt tvoří asi 20 % vývoje takové skici, ale je tím nejdůležitějším.

Po exteriéru stejným způsobem připravila i vizi interiéru auta a výsledek konzultovala se šéfem designu Oliverem Stefanim. Jelikož šlo o vizi auta budoucnosti bez jasného zadání, připomínky byly jen drobné: „Řekl mi, že bych měla odstranit některé detaily, které připomínají řešení, jež teprve připravujeme pro naše sériová auta,“ směje se Jü-chan.

Právě svoboda, kterou při tvorbě své vize futuristického vozu dostala, pro ni byla příjemnou změnou. „Spousta naší práce je tajná a navíc má velmi jasné zadání. Na projekty, které ukážou vaše vize a nadání, není v klasickém pracovním vytížení moc času, tentokrát bylo svobody až nečekaně mnoho,“ pochvaluje si Jü-chan prostor, který pro svou kreativitu tentokrát dostala.

Ráda by svou vizi, teď už nejspíš ve volném čase, posunula ještě o něco dál. „Možná vytvořím 3D model v počítači, tam mohu rozvinout některé detaily,“ naznačuje další postup. Ráda by samozřejmě jednou svou vizi viděla třeba ve formě skutečného konceptu.

Zdroj: ŠKODA Storyboard